Haberler

Yunanistan’da öngörülen jeotermal fırsatlar

Atina, Yunanistan'daki Akropolis (kaynak: flickr/ Falco Ermert, creative commons)
Merve Uytun 11 May 2022

Yunanistan’da, jeotermal enerjiden elektrik üretimi ve ısıtma temini için zengin potansiyel barındıran bazı alanlar bulunuyor.

Bu yılın başlarında, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, Mart 2022’de bildirdiğimiz üzere, Yunanistan’daki jeotermal potansiyeli araştırma, yönetme ve kullanma haklarının kiralanması şartlarını onayladı. Yunanistan’dan yeni bir makale, jeotermal gelişimi ve kullanımı açmanın yoluna değiniyor. Ülkede elektrik üretimi veya ısıtma temini için zengin potansiyel ve maksimum derecede kullanım beklentileri ile karakterize edilen bazı alanlar bulunuyor.

Elektrik üretimi

CRES Jeotermal Departmanı’nın Maden Mühendisi – Metalürji Uzmanı ve işbirlikçisi Bay Dimitrios Mendrinos’a göre, Yunanistan’da Milos, Kimolos, Santorini, Methana, Lesvos ve Nisyros gibi “elektrik üretim birimi” olabilecek bazı alanlar var.

Bazı bölgelerdeki kaynak potansiyeli, 40 ila 150 MW arasında elektrik üretim kapasitelerinin inşasını destekleyebilir. Beklenen kapasite, tortunun derinliğine, akışkanın kalitesine ve özelliklerine bağlıdır. Bu özellikler ne kadar iyi olursa, ekonomi de o kadar iyi olur. Almanya, 10 MW’a kadar santralin 3.000 m derinlikte jeotermal kaynakların kullandığı fırsatlara örnek oluşturmaktadır. Yunanistan’da ise kaynakların daha sığ derinliklerde olması bekleniyor.

Jeotermal, Korint yakınlarındaki Sousaki’de, Evia’da Lichades’te, Kamena Vourla ve Dedeağaç’ta bulunan kaynaklarla Yunanistan’da maliyet açısından rekabetçi bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak görülüyor.

PPC Renewables (PPC) şimdiden Milos, Nisyros, Methana ve Lesvos için hakları bulunduğundan kapasite kullanım planları yapıyor. Bu proje için şirket, kaynağın ortak kullanımı üzerine Ellactor ile ortaklık kurdu.

Bazı alanlarda araştırma oldukça ileri düzeydedir ve sonuç olarak ilgili tarafların elindeki veriler oldukça açıktır. Alan derinliği, kalite, sıcaklık ve diğer detaylar zaten biliniyor. Bu gerçek, 3 veya 4 yıl içinde bile, jeotermal enerjiden elektrik üretimi için 5 ila 8 MW kapasiteli ilk pilot ünitelerin hazır olabileceği anlamına geliyor.

Isı üretimi

Jeotermal enerjinin faydaları elektrik üretimi ile sınırlı değildir. Ayrıca, bina içinde sabit bir sıcaklığı korumak için başka yakıt kullanmaya gerek kalmadan, bölgesel ısıtma yoluyla ve hatta seralarda şehirler için ısıtma sağlayabilir.

Şu anda jeotermal enerji Magana, Xanthi ve Chrysoupoli, Kavala’daki seralara ısı sağlıyor. Üreticiler jeotermal ısıdan en iyi şekilde yararlanıyorlar.

Son olarak, jeotermal enerjinin dünya çapındaki temel kullanımları, seraların ve su ürünleri yetiştiriciliğinin ısıtılması, tarım ürünlerinin kurutulması, su temini için suyun tuzdan arındırılması, diğer hafif endüstriyel kullanımlar ve aynı zamanda binaların, yerleşim birimlerinin, köylerin veya köylerin bölgesel olarak ısıtılması ile ilgilidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy