Haberler

Yunanistan’da sürdürülebilir seralar için jeotermalden yararlanma pilot projesi

Yunanistan Bağımsızlık Günü (kaynak: flickr/ John D. Carnessiotis, creative commons)
Merve Uytun 9 Oca 2022

Bir pilot proje, Yunanistan'ın Batı Makedonya bölgesindeki sürdürülebilir seralar için jeotermalden yararlanmayı planlıyor.

Batı Makedonya bölgesi, seralarda mahsul yetiştirmeyi mümkün kılan avantajlara sahiptir ve bölgede ihtiyacı karşılamak için kullanılabilecek yerel ilgiye sahip jeotermal Aetos Florina sahası bulunmaktadır.

Araştırma, Batı Makedonya Bölgesi tarafından finanse edilecek.

Araştırmanın amacı, 7,6 kilometrekarelik jeotermal alanın hem modern seraların ısınma ihtiyaçlarını karşılama hem de kuşkonmaz yetiştiriciliği için sıcak su kullanma olasılığının araştırılması ve böylece gelecekte kullanım yollarının bulunması olacaktır. Jeotermal rezervuarın sıcaklığı 25-36 santigrat derecedir.

Selanik Aristotle Üniversitesi Tarım Bölümü’nden Doçent Thomas Kotsopoulos’un açıkladığı gibi, pilot sera, enerji ihtiyacını azaltmak için bir ısı pompası ve bir ısı perdesi ile donatılacak. Buna ek olarak, program, bölgede sera bitkileri alanında potansiyel olarak yaratılacak gelecekteki istihdamı sağlamak için sera bitkileri ve seralarda yeni teknolojiler konusunda üreticiler, agronomistler ve öğrenciler yetiştirecektir.

Kotsopoulos, “Doğal gaz şebekesinin bölgeden beklenen geçişi, atık ısısı seralarda termal ihtiyacı karşılamak için kullanılabilecek SITHYA ünitelerinin kurulmasını mümkün kılıyor” dedi.

Konsorsiyum araştırmasının nihai amacı, güvenli sonuçlar çıkarmak ve ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir seralar – bölgede ya yatırımcıları çekecek ya da yerel halkın çalışma nesnesi olacak tarımsal işletmeler – inşa etme olasılığı için yapılandırılmış bir iş planı oluşturmaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy