Haberler

Yunanistan’da yeni jeotermal araştırma ittifakı kuruldu

Atina, Yunanistan'daki Akropolis (kaynak: flickr / Falco Ermert, creative commons)
Merve Uytun 1 Haz 2022

Yunan araştırma merkezi FORTH ve petrol ve gaz hizmetleri firması Geotech Georesources, Yunanistan'da jeotermal araştırmalar yapmak üzere işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Yunanistan’ın en büyük araştırma merkezi olan Araştırma ve Teknoloji Vakfı’nın (FORTH) Jeoenerji Enstitüsü ile Yunan entegre petrol, gaz ve yeraltı enerji kaynakları hizmetleri firması Geotech Georesources Technology SA bir işbirliği duyurdu.
İki taraf, yakın zamanda, jeotermal enerjiye odaklanan ortak araştırma ilgi alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini öngören 5 yıllık bir süre için ilgili ikili anlaşmayı imzaladı.

Daha spesifik olarak, iki taraf arasında imzalanan Mutabakat Zaptı, kavramsal, statik ve dinamik modelleme dahil olmak üzere temel jeolojik özellikler, jeotermal alanların değerlendirilmesi ve modellenmesi üzerine araştırmaları teşvik edecek etkili bir bilimsel iletişim kanalı oluşturuyor.

Ek bir işbirliği alanı, jeotermal kuyulardaki sıvı akışının modellenmesinin yanı sıra jeotermal enerji üretim ağlarının incelenmesidir.
Son olarak, iki taraf petrol, gaz ve CO2 depolama alanındaki benzer çalışmalar üzerinde ortak araştırma çabalarını başlatmakla ilgilenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy