Haberler

Zorlu Enerji, iklim krizine karşı mücadeleye sürdürülebilirlik ödülü

Zorlu Enerji basın bülteni görseli (kaynak: Zorlu Enerji)
Merve Uytun 3 Tem 2022

Zorlu Enerji, iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına hayata geçirilen ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ ile ödüle layık görüldü.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 27 Mayıs Cuma günü sınırlı katılımla fiziki ortamda olan 5. Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’ni gerçekleştirdi. Zirvede, Türkiye’nin geçen 20 yılda enerji alanında yaşadığı büyük dönüşüm ve şu an yaşadığımız iklim değişikliğinin baskısı altında Türkiye enerji sektörü’nün ‘Yeşil Dönüşümü’ ve ‘Dijitalleşmeyi’ nasıl başaracağı üzerine konular tartışıldı.

Yapılan Özel oturum ve panellerden sonra “Enerjimiz Geleceğimiz Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına hayata geçirilen Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi, Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında “Enerjimiz Geleceğimiz” ödülünün sahibi oldu.

İklim krizinin etkilerini azaltmak için Zorlu Enerji tarafından 2010 yılında başlatılan proje kapsamında yaklaşık 420 bin fidan dikildi. Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, karbon emisyonunu azaltmak adına atılan adımların takdir görmesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

Sinan Ak konuya ilişkin şunları söyledi: “Projemizin bu yıl içindeki ikinci ödülünü TC. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in elinden almak gurur verici. 2030 yılına kadar toplam üretim içinde yenile­nebilir enerjinin payını yüzde 100’e çıkarma, operasyon ve enerji üretiminde net sıfır emisyona sahip bir kurum olma ve biyoçeşitliliğin korunması ve iyileştirilmesi için 10 milyon TL yatırım yapma hedefimiz var. Yanı sıra 2040 yı­lına kadar tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle çalış­malarımızı yürütüyoruz.

Bu yılın başında bu projemizle Sürdü­rülebilir Kalkınma Amaçları Ödülle­ri’nde İklim Eylemi kategorisinde de gümüş başarı ödülünün de sahibi olduk. Küresel iklim krizinin tüm dün­yanın en önemli gündem maddelerin­den biri olduğu günümüzde, sürdürülebilir bir gezegen ve toplum için çalışmak en önemli önceliğimiz ol­maya devam edecek.”

Kaynak: Hürriyet