Haberler

2022 Avrupa jeotermal inovasyon ödülü sahibi belli oluyor

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2022 (kaynak: EGEC)
Merve Uytun 13 May 2022

Jeotermal enerji alanına yenilikçi katkılar için Ruggero Bertani ödülünün nihai kazananı Haziran 2022'de açıklanacak. Türkiye'den İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), bu inovasyon ödülünün beş finalistinden biri olmaya hak kazandı.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), 2022 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü’nün nihai kazananının Haziran 2022’de açıklanacağını duyurdu. Bu yılın başlarında bu ödül için adaylıkların açıldığını daha önce bildirmiştik.

Bu Ödül, jeotermal enerji alanına yenilikçi ürünler, bilimsel araştırma veya proje girişimleri şeklinde olağanüstü katkılarda bulunan şirketlere verilmektedir. GeoTHERM Kongresi’nin organizatörü Messe Offenburg ile işbirliği içinde EGEC’in bir girişimidir.

2018’de EGEC, ödülü Ruggero Bertani’nin onuruna ve onun jeotermal enerji alanına olağanüstü katkısına ve araştırma ve yenilik konusundaki bitmeyen coşkusuna göre yeniden adlandırdı.

Bu yılki ödüller için beş finalist şöyle:

  • Baker Hughes (Hollanda) – Korozyona Dirençli Bölmeli Elektrikli Dalgıç Pompa ve Tamamlama Sistemi
  • Celsius Energy (Fransa) – Celsius Enerji Sistemi
  • Fraunhofer IEG (Almanya) – Jeotermal soğutma ve ısıtma için enerji konsepti
  • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Türkiye) – Jeotermal enerji santralinde CO2’yi bir inhibitör olarak yakalama ve kullanma
  • Perryman Technologies Research (Fransa) – Jeotermal Lityum Ekstraksiyonu

2022 jürisi Miklos Antics (Fransa, EGEC’i temsil ediyor), Inga Berre (Norveç, Bergen Üniversitesi’nden Profesör), Sandra Kircher (Messe Offenburg’u temsilen Almanya), Fausto Batini (İtalya, Magma Energy, ETIP-DG Başkanı) ) ve Javier Urchueguia (İspanya, RHC-ETIP jeotermal panelini temsil ediyor).

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü’nün beş finalistinden biri olmaya hak kazandı. Avrupa’nın 2021 yılındaki en yenilikçi beş jeotermal projesinin kazananı haberini heyecanla bekliyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy