Haberler

Alarko Holding, jeotermal sera yatırımı yapıyor

Alarko Holding logosu (kaynak: Alarko resmi web sitesi)
Merve Uytun 20 Mar 2023

Alarko Holding, Afyonkarahisar ilinde, 60 milyon TL değerinde jeotermal sera yatırımı yaptığını açıkladı.

Alarko Holding mevcut iş kollarına ek olarak tarım ve gıda sanayisini yeni yatırım planlamaları çerçevesinde stratejik sektörler olarak belirlediğini ve Şirketin, tarım ve gıda sektörüne yatırım yapma kararı aldığını sizlere daha önce bildirmiştik.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığı ile açıklama yapan Alarko Holding, bağlı Ortaklığı Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 16.03.2023 tarihi itibariyle hisselerinin tamamını satın aldığı Alsera Jeotermal Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından, Ser Farm Seracılık Gıda Tarım ve Sanayi Anonim Şirketi’nin sahibi olduğu yaklaşık 30.000 m² ‘lik sera 17.03.2023 tarihinde KDV dahil 60.170.355,00 TL bedel karşılığında devralındığını açıkladı.

Gerçekleştirilen işlemler neticesinde bugün itibariyle, Alsera Jeotermal Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin mülkiyetinde yaklaşık 75.000 m² dikili  halde sera ve toplamda 48.235,21 m² ‘lik tarla vasıflı jeotermal sera yapımına uygun taşınmaz bulunmaktadır.

Alarko Holding, Altek Alarko A.Ş. aracılığıyla, elektrik enerjisi üretimi ve satışı ile iştigal etmekte ve bu maksatla elektrik piyasası kanunlarına uygun olarak elektrik santralları kurmakta ve işletmektedir. 76 MW kurulu güce sahip Karakuz, 10.6 MW kurulu güce sahip Gönen Hidroelektrik Santralleri ve 82 MW kurula güce sahip Kırklareli Kombine Çevrim Gaz Santrali Altek Alarko A.Ş. tarafından işletilmektedir.  İşletilmekte olan 3 santral toplamda 168.6 MW kurulu güce sahiptir. Şirketin, toplamda 51 MW Güneş enerjisi santraline de  bulunmaktadır.

Kaynak: Para Ajansı