Haberler

Alaska, jeotermal gelişimi teşvik eden tasarıyı değerlendiriyor

Eyalet Meclis Binası, Juneau, Alaska (kaynak: Jay Galving, commons.wikimedia)
Merve Uytun 22 Nis 2021

Alaska Valisi, Alaska eyaletinde jeotermal keşif ve geliştirmeyi teşvik etmeye yardımcı olabilecek bir yasal düzenleme hazırlığını başlattı.

Alaska Eyaleti Valisi Vali Mike Dunleavy, Alaska’nın jeotermal enerji kaynaklarının araştırılmasını ve geliştirilmesini teşvik edecek iki yasa tasarısını Alaska Yasama Meclisine sundu.

Alaska’nın Jeolojik ve Jeofizik Araştırmalar Bölümü müdürü Steve Masterman, Alaska Yasama Kaynakları Komitesine yaptığı açıklamada Temiz enerji endüstrisi işlerini teşvik etmeye vurgu yaptı ve eyaletin jeotermal kaynaklarından daha iyi yararlanmayı hedeflediğini belirtti.

Yasal düzenleme, jeotermal faaliyetleri yöneten tüzükleri petrol ve gaz arama ve geliştirme yasaları ile uyumlu hale getirmeye yardımcı olacaktır. Önerinin bir kısmı, bir şirketin bir alanı keşfetmesi için mevcut zamanı artırmak ve böylece şirketlerin mevcut tüzükler uyarınca gerçekçi olarak mümkün olandan daha geniş bir alanı keşfetmeleri için araçlar sağlamaktır.

Jeotermal terminolojisinin petrol ve gaz arama terminolojisiyle şu anda iki yıl yerine beş yıl sürebilecek lisanslarla uyumlu hale getirilmesi planlanıyor. Ruhsat sahipleri için alan 51.200 dönümden 100.000’e çıkacak. Bir araştırma lisansı, tamamlanan iş taahhütlerine ve kabul edilebilir bir keşif planına dayalı olarak jeotermal kiralamaya da dönüşebilir.

Bu bağlamda özellikle iki projeden bahsedildi. Kısa bir süre önce, bir jeotermal santralin belirli bir elektrik şebekesine elektrik sağlayabileceği, diğer proje – Pilgrim Hot Springs’in Nome’ye ve önerilen bir grafit madenine elektrik sağlayabileceği Mount Spurr arama izni hakkında bilgi vermiştik.

Makalenin tamamı için, lütfen buradaki bağlantıyı kullanın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy