Haberler

Balıkesir, jeotermal seralarda muz üretimi başlıyor

Jeotermal sera görünümü (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 7 Kas 2021

Balıkesir’ de, jeotermal kaynaklar kullanılarak seralarda muz üretimi başlıyor. Metropollere yakın olması ilin muz üretimini avantajlı hale getiriyor.

Daha önce yayınladığımız bir haberde Balıkesir Gönen Ticaret Borsası’nda Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü çalışanları ile muz yetiştiriciliği üzerine bir toplantı gerçekleştirildiğini ve toplantıda, enstitü görevlilerinin Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü ve ilgili Büyükşehir Belediye çalışanlarına sunum yaptığını ve ilde jeotermal kaynaklar kullanılarak muz üretiminin planlandığından bahsetmiştik. Geçtiğimiz günlerde bir Habertürk web sayfasında yayımladığı habere göre Balıkesir Gönen’de bir üretici jeotermal kaynakları kullanarak ısıttığı serada muz üretimine başladı. Seraların 80° C sıcaklığındaki sıcak su ile ısıtılacağı belirtiliyor.

Gönen’deki Jeotermal serada faaliyet muz fideleri dikimi ile başladı. Yatırımcı şirketin yönetim kurulu üyesi Mehmet Mutlu, ilk ürünlerin 11 ay sonra alınacağını belirtti İstanbul, Bursa gibi büyük pazarları hedeflediklerini söyledi. Haberde seralarda kadın işçilerin istihdam edildiği belirtilerek yatırımın bölge ekonomisine önemli katkı yapacağı vurgulandı.

Kaynak: Habertürk