Haberler

Caverion ve St1, Finlandiya’da jeotermal ısıtma konusunda ortak olacak

Otaniemi, Finlandiya'daki proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: St1)
Merve Uytun 30 Mar 2023

Fin şirketleri Caverion ve St1, Finlandiya'da jeotermal bölgesel ısıtmanın geliştirilmesi ve konuşlandırılması konusunda işbirliği yapıyor.

Fin inşaat şirketi Caverion ve St1 Lähienergia Oy aracılığıyla enerji şirketi St1, Finlandiya’daki binalar için gelişmiş jeotermal projeler geliştirmek ve teslim etmek için stratejik bir ortaklık duyurdu.

Her iki şirket de ortaklığa tamamlayıcı uzmanlık katıyor – Caverion, bina teknolojisi ve ısı pompası teknolojisi yetenekleri sunarken, St1 Lähienergia jeoloji, jeofizik ve sondaj alanlarında uzmanlık sağlıyor. İşbirliği anlaşmasının bir parçası olarak St1 Lähienergia’nın kurulum ve proje yönetimi biriminden dokuz uzman Caverion’a transfer olacak.

St1 Nordic Oy Yenilenebilir Enerji Direktörü Miika Johnson, “Bu işbirliği, örneğin konut şirketlerinin ve ticari mülklerin ısıtılması için daha da rekabetçi çözümler sunmamızı sağlayacak. St1, jeotermal ısı üretiminin güçlü gelişimini sürdürecek. Gelişmiş jeotermal çözümler, emisyonsuz ısı üretimine geçişte önemli bir rol oynayacak” diyor.

Caverion Finlandiya bölümü başkanı Ville Tamminen, “St1 ile ortaklığımızdan çok memnunuz. Giderek daha fazla müşteri jeotermal enerji kullanmakla ilgileniyor ve şimdi onlara daha geniş bir yelpazede yenilenebilir enerji çözümleri sunabiliyoruz. St1 ile birlikte jeotermal projeleri önemli ölçekte uygulayabilir ve enerji açısından akıllıca seçimler sağlayabiliriz” dedi.

St1 daha önce Finlandiya, Espoo’daki Otaniemi’de planlanan bir jeotermal ısıtma projesi için iki jeotermal kuyu açmıştı. Yetersiz su akışı nedeniyle proje durduruldu ancak St1 bunun yerine tesisi jeotermal araştırma için teklif etti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy