Haberler

CeraPhi Energy, petrol ve gaz kuyularının jeotermalde yeniden kullanımı için hibe aldı

CeraPhi Energy bilgi grafiği
Merve Uytun 13 Eki 2022

CeraPhi Energy, temiz enerji teknolojisi geliştirmek ve Birleşik Krallık'ın net sıfır hedeflerine ulaşmak için NZTC'den 10 milyon GBP hibe alan 20 kuruluştan biri olarak seçildi.

İngiltere merkezli jeotermal enerji uzmanı CeraPhi Energy, Net Zero Teknoloji Merkezi (NZTC) tarafından düzenlenen 10 milyon GBP’lik finansman yarışmasının kazanan 20’sinden biri olarak seçildi. Bu, açık deniz emisyonlarını azaltmak, temiz enerji üretimini hızlandırmak ve İngiltere’nin net sıfır hedeflerine yardımcı olmak için teknoloji geliştirmeyi amaçlayan Açık İnovasyon Programının bir parçasıdır.

CeraPhi Energy, petrol ve gaz yükümlülüklerini jeotermal varlıklara dönüştüren çalışmaları nedeniyle “Geç Ömür ve Hizmetten Çıkarma” kategorisinde kazanan olarak seçildi. Daha spesifik olarak, hibe, şirketin yakında başlayacak olan karadaki saha göstericisini destekleyecektir.

10 milyon GBP hibenin 20 kazananı, 154 başvuru arasından seçildi. Bu seçim, yalnızca 8 milyon GBP’ye tekabül eden ilk finansman dilimi içindir. Finansmanın geri kalanı için ikinci bir tur daha sonra açıklanacak. Seçimde CeraPhi Energy’ye katılan şirketler ve diğer kuruluşlar, yenilenebilir enerji ve enerji depolama, karbon yakalama, kullanma ve depolama (CCUS), hidrojen ve temiz yakıtlar ve sıfır emisyonlu güç kategorilerinde projeler üzerinde çalışıyor.

CeraPhi Energy, Halliburton ve Calder ile kurulan ortaklıklar, sermaye artırmak için bir finansman turu ve jeotermal enerji kullanarak Yeşil Hidrojen üretmek için İklim Değişikliği Girişimleri ile yapılan işbirliği ile çok verimli bir yıl geçirdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy