Haberler

Doktora Fırsatı – Jeotermalden lityum kazanımı, Exeter Üniversitesi, Birleşik Krallık

İngiltere, Cornwall'daki Penryn kasabası (kaynak: Helen Orozco / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 26 Oca 2023

Birleşik Krallık'taki Exeter Üniversitesi, jeotermalden, maden suları ve deniz suyundan lityum ekstraksiyonu üzerine araştırma yapmak için finanse edilen bir doktora pozisyonu sunuyor.

Birleşik Krallık, İngiltere’deki Exeter Üniversitesi, “Lityum iyonlarının sudan manyetik kolloidler kullanılarak seçici olarak geri kazanılması” konulu araştırmalar üzerinde çalışmak için finanse edilen bir doktora fırsatı sunuyor. Başvurular resmi Exeter Üniversitesi web sitesi aracılığıyla gönderilebilir. Başvurular için son tarih 2 Mart 2022 dir.

Doktora süreci 25 Eylül 2023’te başlayacak ve Cornwall’daki Penryn Kampüsündeki Çevre, Bilim ve Ekonomi Fakültesinde yapılacaktır. Program, 3,5 yıllık tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışma için uygundur.

Lityum, pil teknolojilerinin tahmin edilen yükseltmesinde hayati derecede önemli bir metal olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, lityum tedariki, sonuçta ortaya çıkan çevresel rahatsızlığı ve bu tür faaliyetlerin karbon ayak izini sınırlama ile ilgili bir zorluk olmaya devam etmektedir.

Hedef, lityumun jeotermal, maden suyu ve deniz suyu gibi sulu kaynaklardan çıkarılması için yöntemler ve teknolojiler geliştirmektir. Bu tür matrislerden seçici olarak lityum çıkarmak için yeni teknolojilerin geliştirilmesi, bu nedenle, lityum tedarik zincirlerini çeşitlendirmede ve ayrıca potansiyel olarak geleneksel yaklaşımlara göre önemli ölçüde daha düşük enerji girişi ve daha düşük çevresel rahatsızlıkla kullanmada ileriye doğru büyük bir adımı temsil edebilir.

Bu doktora projesi, lityumun sulu fazdan seçici geri kazanımı için yeni bir teknoloji sunmaya çalışacak. Araştırma özellikle, hedef olmayan metalleri hariç tutarken lityum geri kazanımını sağlamak için manganez oksitlerin işlevselleştirilmesinde nasıl yeni yaklaşımlar geliştirebileceğimize dair mekanik bir anlayış geliştirmeye odaklanacaktır.

Jeotermal tuzlu sudan lityum çıkarılması, jeotermal projelere daha fazla değer katmanın bir yolu olarak dünya çapında çeşitli yerlerde araştırılmaktadır. Başlıca çabalar arasında Controlled Thermal Resources’ın Hell’s Kitchen projesi, Vulcan Energy’nin Zero Carbon Lithium projesi ve EnBW ile KIT’in Bruchsal pilot tesisi yer alıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy