Haberler

Eavor, Kuzey Kaliforniya’da Eavor-Loop jeotermal projesi için anlaşma imzaladı

Kaliforniya, Sonoma County'deki şarap bahçeleri (kaynak: flickr/ Tim Wilson, creative commons)
Merve Uytun 29 Mar 2023

Eavor ve Sonoma Clean Power, Kaliforniya'da Eavor-Loop teknolojisini kullanarak 200 MW'a kadar jeotermal geliştirme için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Eavor Technologies Inc. (Eavor), Kaliforniya, Sonoma ve Mendocino İlçelerinde 200 MW’a kadar kurulu jeotermal kapasitenin geliştirilmesi için Sonoma Clean Power (SCP) ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Eavor tarafından Kaliforniya pazarında yapılan ilk anlaşmadır ve Eavor-Loop kapalı döngü jeotermal teknolojisinin konuşlandırılmasını içerecektir.

Anlaşma, minimum su kullanımıyla bir jeotermal kaynak geliştirmeye çalışan, topluluk değerleriyle uyumlu, ölçeklenebilir ve maliyet açısından rekabetçi olan Sonoma ve Mendocino ilçelerinin Jeotermal Fırsat Bölgesi (GeoZone) girişiminin bir parçası olarak geliyor.

Mart 2023’te SCP Yönetim Kurulu, GeoZone’da önerilen üç işbirliği anlaşması lehinde oy kullandı. Eavor ile birlikte, Cyrq Energy ve Chevron New Energies önerilen projeleri için işbirliği anlaşmaları aldı. Teklif edilen anlaşmaların her biri, 200 MW’a kadar ölçeklenebilen ilk 20 MW’lık kapasitede bir demo güç projesi gerektiriyor.

Eavor’da İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neil Ethier, “Sonoma ve Mendocino İlçelerinde gücün geliştirilmesi için son derece önemli olan su ve arazi kullanımıyla, Eavor’un kapalı döngü teknolojisi bu sorunları ele alırken, geçirgen bir akiferin coğrafi kısıtlamasını ortadan kaldırarak onu bölge genelinde gerçekten ölçeklenebilir hale getiriyor” dedi.

Sonoma Clean Power CEO’su Geof Syphers, “Müşterilerimiz için jeotermal gelişimin ilerlemesini teşvik etmek istediğimiz bu tür girişimler aracılığıyla. Portföyümüzün bir parçası olarak jeotermal enerji üretimine sahip olmanın değerini uzun zamandır takdir ediyoruz ve büyümesini görmek istiyoruz. Eavor’un teknolojisi, bu işbirliği anlaşmasıyla teşvik etmek istediğimiz türden bir yenilik” dedi.

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern, “Eavor-Loop™ kullanarak Kuzey Kaliforniya’daki jeotermal potansiyeli ortaya çıkarmak için Sonoma Clean Power gibi ileriye dönük bir kuruluşla çalışma fırsatı, Eavor için çok heyecan verici bir fırsat” diye ekledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy