Haberler

El Salvador, jeotermal enerjiyle bitcoin madenciliği yapıyor

LaGeo'nun El Salvador'daki Ahuachapán Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 4 Eki 2021

Geçtiğimiz eylül ayında kripto para Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, jeotermal enerjiyle Bitcoin madenciliği yapmaya başladı

Yakın tarihli bir tweet’te El Salvador Başkanı Nayib Bukele, jeotermal enerji kullanan planlı bir Bitcoin madencilik tesisinin ilk aşamalarını anlattı. Bukele’nin planladığı bu projeyi daha öncesinde duyurmuştuk.

Bukele, ilk önce attığı tweette herhangi bir ayrıntı vermedi, yalnızca “İlk adımlar…” metni ve #Bitcoin hashtagiyle bir jeotermal tesisin videosunu gösterdi. Bu projede ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

Sonrasında paylaştığı tweetlerde başkan, 0.00599179 bitcoini yani yaklaşık 269 doları (yaklaşık 2 bin 383 TL)  jeotermal enerjiyle başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Kripto para madenciliği, ne kadar elektrik tükettiğinden dolayı küresel ısınmanın etkilerini tersine çevirme çabalarına ters düştüğü için sıklıkla eleştirildi. El Salvador’daki bu proje, Bitcoin madenciliğini potansiyel olarak daha sürdürülebilir hale getirebilir.

El Salvador, geçtiğimiz eylül ayında kripto para Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ederek, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Mevzuat, kripto para ödemelerinin El Salvador’da ticaret yapan kişiler tarafından kabul edilmesi gerekmediğini belirtiyor. Kripto para da vergi ödemeleri ve yatırımlar olarak kabul edilecek.

El Salvador şu anda potansiyel 110 MW ek kapasite ile 204 MW jeotermal güç kapasitesine sahiptir. Devlete ait LaGeo, ülkedeki tüm jeotermal tesisleri işletmekte ve geliştirmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy