Haberler

Fervo Energy, yeni nesil jeotermal teknolojisini ölçeklendirmek için 28 milyon dolar topladı

Tim Latimer, şirketin geliştirme tesislerinden birinde Fervo Energy CEO'su (kaynak: Fervo Energy)
Merve Uytun 11 May 2021

Teknoloji start-up firması Fervo Energy, bir grup yatırımcıdan 28 milyon dolarlık yatırım aldı ve özel jeotermal sondaj çözümünde teknoloji ortaklığını güçlendirdi.

Geçtiğimiz haftalarda paylaşılan bir açıklamada, gelişmiş bir jeotermal enerji geliştirme şirketi olan ABD merkezli Fervo Energy, bugün, şirketin iklim değişikliğini ele almak için dönüştürücü jeotermal teknoloji uygulama misyonunu sürdürmek için 28 milyon dolarlık B Serisi finansmanın yakın olduğunu duyurdu. Tur, Breakthrough Energy Ventures, 3X5 Partners, Congruent Ventures ve Elemental Excelerator gibi önemli mevcut yatırımcıların katılımıyla Capricorn Investment Group tarafından yönetildi. Ek olarak, dünyanın önde gelen sondaj çözümleri sağlayıcısı Helmerich & Payne, özel jeotermal sondaj çözümleri konusunda Fervo ile teknoloji ortaklığını ilerletmek için tura katıldı.

Fervo Energy, üretkenliği artırmak ve jeotermal enerji üretiminin maliyetini düşürmek için bir dizi tescilli çözümler geliştirdi. Fervo, yatay sondaj ve dağıtılmış fiber optik algılama gibi petrol ve gaz endüstrisinden kanıtlanmış teknolojileri jeotermal rezervuarlarda yeni bir şekilde bir araya getiriyor. Fervo’nun teknolojisi, daha önce ekonomik olmayan birçok kaynakta jeotermalin geliştirilmesine olanak tanıyarak, dünya genelinde jeotermal kaynak potansiyelini önemli ölçüde artırıyor. Daha önce şirket hakkında bilgi vermiştik.

Fervo Energy CEO’su Tim Latimer, “Güvenilir, günün her saati, karbonsuz enerji çözümleri sağlamak, zamanımızın en büyük zorluklarından biridir” dedi. “Jeotermal enerji onlarca yıldır piyasada ve doğru teknoloji ile % 100 karbonsuz enerjiyi dünya çapında gerçeğe dönüştürebilir. Bu finansman turu, bu hedefe ulaşmak için ihtiyacımız olan büyümeyi sağlayacak. ”

Jeotermal enerjinin 7/24, esnek, her zaman açık temiz güç sağlama yeteneği, onu iklim değişikliğini çözmek için önemli bir araç haline getirir. Son DOE GeoVision Çalışması, jeotermalin ABD elektriğinin% 16’sını sağlayabileceğini ve geçen ay yayınlanan LA100 çalışması gibi çalışmaların% 100 temiz elektriğe ulaşmada jeotermalin öneminin altını çizdiğini buldu. Jeotermal, LA100’deki her senaryoya önemli bir katkıda bulunur ve tamamen karbondan arındırılmış bir şebekenin yaklaşık % 20’sini oluşturur. Jeotermal enerji dünya çapında mevcut olup, halihazırda 25 ülkede inşa edilmiş projeleri olan ilave 25 ülkede kurulmuştur.

Capricorn Investment Group’tan Ion Yadigaroğlu, “Jeotermal enerjiye uzun zamandır inanıyoruz ancak sektörde yeniliği teşvik edecek doğru teknolojiyi ve ekibi görene kadar bekledik” dedi. “Fervo’nun teknoloji yetenekleri ve önde gelen araştırma kuruluşlarıyla kurdukları ortaklıklar, onları yeni jeotermal dalgasında açık bir lider yapıyor.”

Bugüne kadar Fervo Energy, değerli teknoloji ve finansal ortaklarla ortaklık kurarak hedeflerini ilerletmiştir. Fervo’nun teknolojisi ilk olarak Stanford Üniversitesi’ndeki TomKat Center’dan bir hibe ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın Cyclotron Yol Bölümü’nde Activate.org’un sponsor olduğu bir bursla geliştirildi. Ek olarak, Fervo, Schlumberger, Rice Üniversitesi ve Berkeley Lab gibi ortaklarla çalışmaları ilerletmek için Enerji Jeotermal Teknoloji Ofisi ve ARPA-E tarafından finanse edildi. Son olarak Fervo, yeni kuyu oryantasyonları için yeni sondaj ve üretim teknikleri geliştirmek üzere Utah Saha Gözlemevi Jeotermal Enerji Araştırmaları’ndan (FORGE) bir hibe aldı. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında Fervo’nun yeni teknoloji çözümlerini içeren jeotermal projelerin geliştirilmesine devam etmek için bu Seri B finansmanını kullanacak.

BEV’den Carmichael Roberts, “Tamamen karbondan arındırılmış bir elektrik şebekesine ulaşmak önemli bir zorluk ve rüzgar, güneş ve pilleri yılın en zorlu saatlerini karbonsuzlaştırmak için tamamlayacak kaynaklara ihtiyacımız var,” dedi BEV’den Carmichael Roberts. “Jeotermal enerji bu rolü oynayabilir ve Fervo’nun teknoloji çözümleri yeni jeotermal kaynakların hızla ölçeklenmesine yardımcı olacaktır.

Fervo, jeotermal geliştirme ve 7/24 karbonsuz elektrik tedarikiyle ilgilenen müşteriler için yeni ekipman ve hizmet çözümlerinin geliştirilmesine devam etmek için aktif olarak teknoloji ortakları arıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy