Haberler

Globeleq, Kenya’daki Menengai jeotermal projesi için EPC yüklenicisini seçti

Kenya, Menengai'deki buhar boruları (kaynak: GDC)
Merve Uytun 20 Şub 2023

Globeleq, 35 MW Menengai jeotermal enerji santrali için EPC yüklenicisi olarak Toyota Tsusho Corporation'ı seçti

Yatırım şirketi Globeleq, Kenya’nın Nakuru İlçesindeki 35 MW Menengai jeotermal projesi için Toyota Tsusho Corporation (TTC) ile bir mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) sözleşmesi ve uzun vadeli bir hizmet sözleşmesi (LTSA) imzaladı.

Globeleq, Menengai sahasındaki 35 MW’lık jeotermal enerji santralleri için yap-işlet-işlet sözleşmeleri ile ödüllendirilen üç geliştiriciden biri olan Quantum Power East Africa’nın çoğunluk hissesine sahip. 2022’nin sonlarında Globeleq, Afrika Kalkınma Bankası (AfDC), Doğu ve Güney Afrika Ticaret ve Kalkınma Bankası (TDB) ve Finnfund ile Menengai jeotermal projesi için 72 milyon dolarlık bir finansman anlaşması imzaladığını duyurdu.

108 milyon dolarlık Menengai projesi, Globeleq’in ilk jeotermal santrali olacak. Mali kapanışa ulaşıldığında projenin inşaatının 2023’ün ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor. Globeleq, 2025 yılında ticari faaliyete geçtiğinde santrali işletecek ve bakımını yapacak. Buhar türbini ve jeneratör, Fuji Electric tarafından üretilecek.

Menengai sıfırdan bir jeotermal projedir ve Olkaria’dan sonra Kenya’da geliştirilmekte olan ikinci büyük ölçekli jeotermal alan olan daha geniş Menengai kompleksinin ilk aşamasının bir parçasıdır. Buhar, projeye Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC) tarafından sağlanacak.

Globeleq CEO’su Mike Scholey, “Afrika’da yerleşik bir varlığa ve Kenya’nın jeotermal sektöründe kanıtlanmış bir sicile sahip olan TTC ile ortaklık yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Menengai, Globeleq’in ilk jeotermal santrali olacak ve ülkedeki enerji maliyetinin düşürülmesine katkıda bulunacak” dedi.

TTC Afrika Bölümü CEO’su Richard Bielle ve CFAO’nun başkanı, “Menengai jeotermal projesi için seçtikleri EPC yüklenicisi olarak Globeleq ile ortaklık yapmaktan çok memnunuz. TTC, 1962’den beri Kenya’da yer alıyor ve tamamına sahip olduğumuz yan kuruluşumuz CFAO aracılığıyla, Yenilenebilir Enerji Geliştirme ve Mobilite, Sağlık, Tüketici ve Altyapı sektörlerinde güçlü bir geçmişe sahibiz” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy