Haberler

Globeleq, Kenya’daki Menengai jeotermal projesi için finansman sağladı

Kenya, Menengai'deki jeotermal kuyu (kaynak: flickr/ ScientificDrilling)
Merve Uytun 16 Ara 2022

İngiliz yatırım şirketi Globeleq, Kenya'daki Menengai jeotermal sahasında 35 MW'lık bir elektrik santralinin geliştirilmesi için finansman sağladı.

Yatırım firması Globeleq, Kenya’daki Menengai jeotermal projesi için Afrika Kalkınma Bankası (AfDB), Doğu ve Güney Afrika Ticaret ve Kalkınma Bankası (TDB) ve Finnfund ile 72 milyon ABD doları tutarında bir finansman anlaşması imzaladı. Finansman, Menengai’de 2025’te KOİ hedefiyle 1Ç 2023’te başlayacak olan 35 MW’lık bir jeotermal enerji santralinin inşaatına gidecek.

Globeleq, 2021’de Menengai jeotermal sahasındaki 35 MW’lık jeotermal enerji santralleri için yap-sahip ol-işlet sözleşmeleri kazanan üç geliştiriciden biri olan Quantum Power East Africa’nın çoğunluk hissesini satın aldı. Globeleq’in %70’i British Nation Investment’a ve %30’u Norfund’a aittir. Menengai’deki bir başka 35 MW’lık jeotermal enerji santrali, Sosian Menengai Jeotermal Enerji tarafından yapım aşamasındadır.

Duyuru, Kenya ve Birleşik Krallık Hükümetlerinin Mısır’daki COP27’de Menengai projesi de dahil olmak üzere ülkedeki 500 milyar KES değerindeki yeşil yatırım projelerini hızlandırma konusundaki ortak taahhüdünü takip ediyor.

Globeleq CEO’su Mike Scholey  “Kenya enerji sektöründe uzun yıllardır aktif bir katılımcı olarak Menengai jeotermal projesi bizim ilk jeotermal projemiz. Ülke için temiz, güvenilir ve uygun maliyetli enerji üretmek ve iklim krizine yönelik çözümün aktif bir parçası olmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan kaliteli yatırımlara odaklanmamızla tamamen uyumludur. Bu önemli projeyi hayata geçirmek için ortağımız GDC ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz ve Menengai jeotermal kompleksini daha da geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy