Haberler

Google ve Fervo, yeni nesil jeotermal teknolojiler geliştirecek

Google logosu (kaynak: flickr/ Robert Scoble, creative commons)
Merve Uytun 6 Ara 2021

Google ve Fervo'nun geliştirmekte olduğu yeni nesil teknolojiler, jeotermal kaynakları daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu yılın başlarında, Google’ın Nevada genelindeki veri merkezlerine ve altyapısına hizmet eden şebekeye karbonsuz güç üretmek için jeotermal enerjiyi kullanmak üzere Google ve Fervo Energy arasındaki ortaklık hakkında bilgi vermiştik. Bir sürümde, Google Enerji Direktörü Michael Terrell, yeni nesil jeotermal projesinin başlamak üzere olduğunu duyurdu.

Google ve Fervo Energy, ortaklıklarının bir parçası olarak, jeotermal enerji üretimi için yapay zeka ve makine öğreniminin kullanımını ortaklaşa geliştirecek. Fervo, fiber optik kablolar kullanarak gerçek zamanlı sıcaklık ve basınç verilerini toplayarak iyi performansı değerlendirebilir. Bu, daha üretken bölgelerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Proje hala başlangıç ​​aşamasındadır ancak erken başarı belirtileri göstermiştir.

AI ve makine öğrenimi yardımıyla Google ve Fervo, jeotermal kuyuların verimliliğini artırmayı ve muhtemelen daha önce ekonomik olmayan jeotermal enerji kaynaklarından yararlanmayı umuyor. Bu, jeotermal enerjiyi enerji taleplerine daha iyi hizmet edecek ve daha kesintili yenilenebilir enerji kaynaklarının boşluklarını dolduracak şekilde konumlandıracaktır.

Terrell, Google’ın veri merkezlerinden kaynaklanan emisyonları azaltarak nasıl büyük adımlar attığını da vurguladı. CEO Sundar Pichai’nin bu yılki Dünya Günü’nde açıkladığı gibi, Google’ın küresel veri merkezlerinden beşi 2020’de neredeyse %90 CO2 içermeyen enerjiye ulaştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy