Haberler

Huisman Geo, 2023 Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülünü kazandı

2023 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü ödül töreni (kaynak: EGEC)
Merve Uytun 7 Mar 2023

Huisman Geo ve Huisman Kompozit Boru Sistemi, EGEC tarafından verilen 2023 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü'nü kazandı.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), Huisman Geo’yu 2023 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü’nün sahibi olarak ilan etti. Ödül, 2 Mart 2023 tarihinde Almanya’nın Offenburg kentinde düzenlenen GEOTHERM Fuarı ve Kongresi‘nde verildi.

Huisman Geo, şirketin 2022’nin başlarında piyasaya sürdüğü tam bir kompozit kuyu içi boru sistemi olan yenilikçi Composite Downhole Tubulars veya Huisman Composite Tubulars (HCT) projesiyle ödülü kazandı. jeotermal, petrol ve gaz ve karbon depolama kuyuları. Ürünün kullanıldığı istisnai bir uygulama, CO2’yi yakalamak için bazaltik ana kayaya yüksek derecede aşındırıcı karbonize tuzlu su enjeksiyon kuyularıdır.

Projenin yeniliği, lansmanından önce hiçbir tam kompozit kuyu içi borunun mevcut olmaması gerçeğinde yatmaktadır. Ek olarak, HCT sistemi tam kompozit boru gövdesi ve güçlü ancak ince dişli bağlantılar gibi benzersiz özellikler taşır. Özellikle kuyu içi uygulamalar için özel olarak geliştirilmiş ve test edilmiştir.

Huisman Kompozit Borular, kuyuların kullanım ömrü boyunca (~30 yıl) sorunsuz, korozyonsuz ve tamsayılı bir yol sağlayarak onları güvenilir bir çözüm haline getirir. Emisyon azaltma açısından, Huisman Kompozit Boruların üretimi, çelik boruya kıyasla borunun metresi başına %25 ila %50 arasında CO2 emisyonu tasarrufu sağlar. Dahası, pompa kayıplarında önemli bir azalma ve (korozyon/kireçlenme) inhibitörlerine olan ihtiyaçta büyük bir azalma meydana gelir ve yaklaşık olarak tasarruf sağlanır. Operatör ve bu tür inhibitörlerin üretimi ile ilgili emisyonlar için yılda 100.000 €.

Huisman CEO’su David Roodenburg, “Şirketimizin yenilikçiliğini ve jeotermal sektörünü desteklemeye olan bağlılığını takdir eden Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü komitesine teşekkür etmek istiyoruz. Bu ödülü almak bir onur ve ürünümüzün sürdürülebilir jeotermal çözümlere katkıda bulunmasından gurur duyuyoruz” dedi.

Miklos Antics (EGEC), “Bu, modern kuyu mimarilerine, üretim maliyetleri optimizasyonuna ve son olarak jeotermal operasyonların sürdürülebilir işleyişinde önemli bir gelişmeye yol açacağından, jeotermal on yılın kilidini açmaya yönelik önemli bir ilerlemedir” dedi.

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi EGEC’in GeoTHERM Fuarı ve Kongresi organizatörleri Messe Offenburg ile işbirliği içinde bir girişimidir. Jeotermal enerji alanına yenilikçi ürünler, bilimsel araştırmalar ve proje girişimleri şeklinde olağanüstü katkılarda bulunan şirketlere verilir. Bu yılki ödüller, jeotermal geliştirmede yeniliklerinin faydalarını, tekrarlanabilirliğini ve güvenilirliğini gösteren altı finalist ile oldukça rekabetçiydi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy