Haberler

İsrailli şirketler Galapagos’ta jeotermal enerji üretmekle ilgileniyor

Galapagos Adaları'nda Gün Batımı (kaynak: Pedro Szekely / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 6 Haz 2022

Ekvador ve İsrail arasında imzalanan bir serbest ticaret anlaşması, Galapagos Adaları'nda jeotermal enerji üretimi üzerine gelişmeler doğurabilir.

Kamu-Özel İttifakları ve Ekvador Delegasyonu Yönetimi Teknik Sekreteri Roberto Salas, İsrail ile yatırım ve ticaretle ilgili olarak varılan işbirliği anlaşmalarının altını çizdi. Roberto Salas, İsrail’li bir şirketin Galapagos Adaları’nda jeotermal enerji üretmekle ilgilendiğini ifade etti. Bu proje gerçekleşirse, Ekvador en az 200 milyon ABD Doları yatırım alacak.

Ticaret, yatırım ve girişimcilik fırsatları, Guillermo Lasso ve Ekvador yetkililerinden oluşan bir heyetin İsrail’e yaptığı ziyaretin sonucudur. Ekvador’dan gelen ekibin yatırım portföyünü sunduğu bu etkinliğe 120 İsrail ve 80 Ekvador firmasının temsilcisi katıldı.

Ekvador ve İsrail’in zaten ticari bir ilişki sürdürdüğünü belirtmekte fayda var. Ekvador, İsrail’e yaptığı ihracattan yılda yaklaşık 9 milyon ABD doları gelir elde etmekte ve ayrıca yaklaşık 30 milyon ABD doları değerinde ürün ithal etmektedir.

Gezi sırasında, Başkan Guillermo Lasso, iki ülke arasında bir serbest ticaret anlaşması için bir mutabakat zaptı imzalayarak ilişkiyi daha da sağlamlaştırdı. Bu anlaşma ile her iki ülke de özel bilgi alışverişini ve ticari ittifakların tanıtımını desteklemeyi taahhüt etmiştir.

2021’de Ekvador, 2026 yılına kadar 50 MW’lık jeotermal geliştirme planlarını içeren yeni bir Elektrik Master Planı duyurdu. Ayrıca Ekvador’daki Chachimbiro, Imbambura’daki ilk jeotermal santrali inşa etme planları da vardı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy