Haberler

Japonya ve İzlanda’dan, jeotermal enerji konusunda işbirliği

Japon Bakan Nishimura ve İzlanda Bakanı Thórdarson'ın görüşmesi, Reykjavik, İzlanda (kaynak: METI Japonya)
Merve Uytun 11 May 2023

Japonya ve İzlanda, Japon Bakan Nishimura Yasutoshi'nin Reykjavik'e yaptığı resmi ziyaretin ardından jeotermal enerji işbirliği için ortak bir bildiri imzaladı.

30 Nisan’da Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı (METI) Sayın Nishimura Yasutoshi, küresel enerji durumunu ve yenilenebilir enerjide ikili anlaşma olasılığını görüşmek üzere İzlanda Çevre, Enerji ve İklim Bakanı Sayın Gudlaugur Thór Thórdarson ile Reykjavík’te bir araya geldi.

Bakan Nishimura, İzlanda’daki jeotermal enerji santrallerinin çoğunun Japon şirketleri tarafından yapılan türbinleri kullandığından bahsetti. Bakan Thórdarson, jeotermal enerjinin İzlanda’da hem bölgesel ısıtma hem de elektrik üretimi dahil olmak üzere çeşitli şekillerde nasıl kullanıldığını aktardı.

Her iki bakan da her iki ülkedeki yüksek jeotermal enerji potansiyeline dikkat çekti. Somut işbirliğini teşvik etmek için bakanlar, jeotermal enerji işbirliği konusunda ortak bir bildiri imzaladılar ve iki ülke arasında jeotermal enerji konusunda bilgi ve uzmanlık alışverişinde bulunmak için bir çalışma grubu kurmaya karar verdiler.

Hellisheidi’yi ziyaret

Bakan Nishimura liderliğindeki Japon heyeti, Hellisheidi jeotermal enerji santralini de ziyaret ederek ON Power ve Carbfix’in ana şirketi Reykjavik Energy’nin CEO’su Sævar Freyr Thráinsson ile bir araya geldi .

Carbfix CEO’su Edda Aradóttir, Carbfix’in CO 2 mineralizasyon teknolojisini ve bunun küresel ölçeklendirme potansiyelini sundu ve ardından Climeworks CEO’su Christoph Gebald’ın sunumu yaptı. Onur konukları ayrıca Carbfix’in kalıcı mineralizasyon için toprağa CO2 enjekte edildiği enjeksiyon kuyularından birini ziyaret ettiler.

Japonya’nın İzlanda Büyükelçisi Ryotaro Suzuki, Climeworks CEO’su Christoph Gebald, Carbfix CEO’su Edda Aradóttir, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, Reykjavik Energy CEO’su Sævar Freyr Þráinsson ve ON CEO’su Berglind Rán Ólafsdóttir Güç. (kaynak: Carbfix)

Carbfix CBO’su Kristinn Ingi Lárusson, “İklim değişikliğinin getirdiği zorlukları ele almaya çalışırken, karbon ayak izimizi azaltmak için her fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor. Carbfix’in Japonya’daki potansiyeli umut verici” dedi.

Japonya, oldukça volkanik olarak aktif olan ve CO2’nin mineral depolanması için potansiyel olarak elverişli bol kaya oluşumlarına sahip olan Pasifik Ateş Çemberi üzerindeki konumu nedeniyle Carbfix teknolojisinin konuşlandırılması için büyük bir potansiyele sahiptir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy