Haberler

Jeotermal Enerjiden elektrik üretiminde en yüksek kapasiteye sahip bölge

Pamukören jeotermal santrali, Türkiye (kaynak: Verkís)
Merve Uytun 10 May 2022

Jeotermal Enerjiden elektrik üretiminde kurulu gücün yüzde 98'inin bulunduğu Ege Bölgesi, en yüksek kapasiteye sahip bölge olarak ön plana çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’nın paylaştığı bir habere göre, Türkiye’nin jeotermal enerji kapasitesi 6 ilde bulunan santrallerle 1676 bin megavata ulaşmış bulunuyor. Jeotermal Enerjiden elektrik üretiminde kurulu gücün yüzde 98’inin bulunduğu Ege Bölgesi, en yüksek kapasiteye sahip bölge olarak ön plana çıkıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınan verilere göre, Türkiye’nin elektrik kurulu gücü mart sonu itibarıyla 100 bin 334 megavata çıkmış durumda.

Türkiye’de mart sonu itibarıyla jeotermal enerji kurulu gücüne bakacak olursak; 872,8 megavatla Aydın, 379,4 megavatla Denizli, 378,7 megavatla Manisa, 30,5 megavatla Çanakkale, 12 megavatla İzmir ve 2,8 megavatla Afyonkarahisar bulunuyor.

Böylelikle, Türkiye’nin jeotermal enerjisinde 6 ilde bulunan santrallerle 1676 bin megavatı aşan kapasitesi bulunuyor.

Türkiye, jeotermal enerjiden elektrik üretiminin yanı sıra gıda, termal turizm, jeotermal seracılık, ısıtma, soğutma, sebze ve meyve kurutma gibi alanlarda da projelerine devam ediyor. Yakın zamanda paylaştığımız haberimizde belirttiğimiz gibi, Türkiye Jeotermal Seracılıkta, 30 bin dekarın üzerinde ülke potansiyeline sahiptir ve bu alana yapılacak yatırımlarla, tüm dünyanın karşısında duran gıda krizine çözüm bulunabilir.

AA’nın paylaştığı haberde, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak adına jeotermal enerjinin önemli bir alternatif olduğu belirtiliyor ve Türkiye’nin birçok bölgesinin jeotermal enerji açısından yüksek potansiyele sahip olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: AA