Haberler

KenGen, Etiyopya’daki jeotermal projelerde 7. kuyuyu tamamladı

Aluto-Langano, Etiyopya'da sondaj kulesi (kaynak: EEP)
Merve Uytun 26 Nis 2022

KenGen, Etiyopya'daki Auto-Langano ve Tulu Moye jeotermal projeleri kapsamında yedinci jeotermal sondajını tamamladı.

Doğu Afrika’dan bildirildiği üzere, Kenya’nın Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), Etiyopya’daki yedinci jeotermal kuyusunun sondajını tamamladığını bildirdi.

KenGen, devlete ait Etiyopya Elektrik Enerjisi (EEP) için Auto-Langano jeotermal projesi için sözleşme kapsamında 3.000 metre derinlikte kuyular açıyordu.

KenGen CEO’su Rebecca Miano yaptığı açıklamada, “Ekiplerimizi COVID-19 tehditlerine ve Etiyopya’daki güvenlik durumuna rağmen beklentileri başarıyla yerine getirdikleri için takdir etmeliyim.” Dedi.

713 MW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip lider jeotermal operatör olan KenGen, aynı zamanda Doğu Afrika ülkelerinde sondaj yoluyla jeotermal gelişimi desteklemek için bir hizmet işi kurdu, örn. Ruanda, Cibuti ve Etiyopya’da. Kenya, ThinkGeoEnergy’nin yıllık İlk 10 listesine göre toplam 861 MW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine sahiptir.

Şirket ayrıca Etiyopya’daki Tulu Moye’nin özel jeotermal projesi için üç kuyu açtı.

KenGen, önümüzdeki birkaç hafta içinde Auto-Langano’daki EEP projesi için beşinci kuyuyu açmaya devam ediyor. Kasım 2021’de KenGen, Cibuti’de 6.05 milyon dolarlık bir sondaj sözleşmesi ile üç jeotermal kuyu sondajı için çalışmaya başladı.

Miano, Etiyopya ve Cibuti girişimlerinin, şirketin Afrika genelinde ticari sondaj hizmetleri, jeotermal danışmanlık ve diğer ilgili hizmetler sunarak yeni gelir kaynakları elde etmek istediği KenGen’in iddialı çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy