Haberler

KUDAKA, Jeotermal seracılığa destek sözleşmesi imzaladı

Aziziye Jeotermal sera, Erzurum (kaynak: KUDAKA)
Merve Uytun 22 Kas 2022

''2022 Yılı Rekabetçi Sektörel Yenilikçilik ve İstihdam Finansman Desteği Programı” çerçevesinde onaylanan Termal Domates Serası Yenilenebilir Enerji Projesi'nin destek sözleşmesi imzalandı.

”2022 Yılı Rekabetçi Sektörel Yenilikçilik ve İstihdam Finansman Desteği Programı” çerçevesinde onaylanan Termal Domates Serası Yenilenebilir Enerji Projesi’nin destek sözleşmesi imzalandı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) binasında imza töreni düzenlendi.

Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Erzurum’da, jeotermal kaynaklar ile domates üretimi yapıldığı haberini daha önce paylaşmıştık. Aziziye Belediyesi’nin Jeotermal destekli seralarda ürettiği Ilıca domatesi yerel market meyve sebze reyonlarında satışa başladı.

Aziziye ilçesinde hâlihazırda işler vaziyetteki jeotermal domates serasının ısı tedariki için güneş enerjisinden faydalanılması üzerine kurgulanan proje kapsamındaki yatırımların tamamlanması ile bölgede çarpan etkisi yüksek olan seracılık faaliyetinin sıfır atık ve yenilenebilir temiz enerji projeleri ile entegre olması hedeflenmektedir.

3 milyon TL faizsiz kredi desteğini öngören projenin gerçekleştirilmesi ile birlikte güneş enerjisinden elde edilen enerji ısı enerjisine çevrilerek seraların ısıtılmasında kullanılacaktır. Böylece bölgenin temel gıda ihtiyacı daha düşük maliyetle üretilmiş ve halka daha uygun fiyattan sunulmuş olacaktır. Bu çalışma sayesinde hem enflasyonla mücadeleye katkı sağlanacak hem fosil yakıt tüketimi azaltılarak karbon salınımı engellenecektir.

Proje kapsamındaki yatırımların ve çarpan etkisinin önümüzdeki dönemde Aziziye ve Erzurum’un tarım ve turizm sektörüne artan oranda katma değer sağlaması ve daha çok sera ve termal turizme öncülük ederek genç istihdamını da arttırması beklenmektedir.

Kaynak: KUDAKA