Haberler

Mandıra şirketi Rodda’s jeotermal seçenekleri araştırıyor

Cornish Valleys, Cornwall, Birleşik Krallık (kaynak: flickr/ Jack Pease, creative commons)
Merve Uytun 8 Tem 2022

Cornwall merkezli krema şirketi Rodda's, üretim süreçlerinde jeotermal ısı kullanma olasılığını araştırmak üzere Cornish Lithium ile işbirliği yapacak.

İkonik Cornish mandıra şirketi Rodda’s, hem jeotermal ısı hem de jeotermal lityum üretmeye uygunluğu değerlendirmek üzere maden arama şirketi Cornish Lithium ile işbirliği yapacak. Proje başarılı olursa, Rodda’s mevcut üretim süreçlerini potansiyel olarak karbondan arındırmak için jeotermal ısıyı kullanabilecek.

Rodda’s, İngiltere’nin Cornwall kentindeki Scorrier kasabasında yeralmaktadır ve dünyanın en büyük krema üreticisi olarak kabul edilir.

Rodda’nın Genel Müdürü Nicholas Rodda, “Birleşik Krallık daha yeşil bir ekonomiye doğru ilerlerken, alternatif ve daha sürdürülebilir enerji alternatiflerini keşfetme ihtiyacı artıyor”  dedi.

“Bu keşif projesinin jeotermal akışkanın bir ısı enerjisi olarak kullanılması konusunda değerli bilgiler sağlayabileceğini düşünüyoruz. Rodda’s, şu anda üretim süreçlerinde doğal gazı kullanıyor. Rodda, ”Rodda’s için yenilenebilir bir jeotermal ısı kaynağı oluşturarak, üretim süreçlerimizi çevre dostu hale getirmek için önemli bir fırsat var”  sözlerine ekledi.

Cornish Lithium CEO’su Jeremy Wrathall, “Cornish şirketi ile çalışmaktan son derece heyecanlıyız ve Cornish Lithium ile Rodda’s arasındaki ilişkiyi ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz.”  dedi.

Cornish Lithium, jeotermal beklentilerin değerlendirilmesinden ve ayrıca küçük bir araştırma kuyusunun tasarımından ve sondajından sorumlu olacak. Sondaj daha sonra sahada ticari ölçekli bir jeotermal lityum ve ısı projesinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için kullanılacak.

Cornwall’daki başarılı bir jeotermal lityum ve ısı projesi, Birleşik Krallık’ın büyüyen pil endüstrisini desteklemek için gerçekten sürdürülebilir bir lityum kaynağı yaratma potansiyelini gösterirken, aynı zamanda yerel işletmeleri karbondan arındırmaya ve onlara daha sürdürülebilir bir gelecek enerji kaynağı sağlamaya yardımcı olacak. ” dedi Gazap.

Bu yılın başlarında, Cornish Lithium, İngiltere, Cornwall’daki United Downs Deep Jeotermal sahasındaki Doğrudan Lityum Ekstraksiyonu (DLE) pilot tesisinin devreye alınmasını başarıyla tamamladı. Pilot tesisin, ticari ölçekli bir lityum tesisi tasarlamaya yardımcı olacak yeterli bilgiyi sağlaması bekleniyor. Ayrıca farklı DLE teknolojilerini test etmek için bir tesis olarak kullanılacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy