Haberler

NZTC, İngiltere jeotermal sektörü için ulusal bir merkez kurmayı planlıyor

Aberdeen Castle Gate, İskoçya/ BK (kaynak: flickr/ Bernt Rostad, creative commons)
Merve Uytun 27 Kas 2022

İngiltere merkezli Net Zero Teknoloji Merkezi, Birleşik Krallık ve küresel olarak jeotermal sektörü için Ulusal Jeotermal İnovasyon Merkezi'ni kurma planlarını duyurdu.

The Net Zero Technology Centre (NZTC), hem Birleşik Krallık’ta hem de küresel olarak jeotermal teknoloji zorluklarına çözüm olmak için Ulusal Jeotermal İnovasyon Merkezi’ni kurma planlarını duyurdu. NZTC ayrıca bu merkezin, jeotermal için en iyi uygulamaları belirleyecek ve fayda sağlayacak mevzuat oluşturması için hükümeti desteklemeye yardımcı olmasını öngörüyor.

NZTC’de kıdemli proje mühendisi Calum Watson, jeotermalin İngiltere’nin enerji karışımının %20’sine kadarını oluşturabileceğini, ancak endüstrinin sondaj ve aramadaki yüksek ön maliyetler nedeniyle engellendiğini söyledi. Önerilen merkez, yeni teknolojileri ölçeklendirmeye yardımcı olarak, öğrenilenleri paylaşmak için bir bilgi merkezi sağlayarak ve start-up’ları finanse etmeye yardımcı olarak bu sorunun ele alınmasına yardımcı olacaktır.

Tesisin ne zaman inşa edileceği veya nasıl finanse edileceği konusunda henüz bir detay verilmedi. Ancak Watson, bunun hükümet tarafından finanse edilen NZTC’ye benzer bir “ortak liderliğindeki yol haritası” yoluyla olacağını belirtti.

NZTC, geçtiğimiz günlerde İngiltere merkezli jeotermal uzmanı CeraPhi Energy‘yi 10 milyon GBP’lik bir finansman yarışmasında 20 kuruluştan biri olarak seçtiği haberleriyle gündeme geldi. CeraPhi Enerji, petrol ve gaz yükümlülüklerini jeotermal varlıklara dönüştürme konusundaki çalışmaları nedeniyle “Geç Ömür ve Kullanımdan Kaldırma” kategorisinde kazanan olarak seçildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy