Haberler

Ormat, jeotermal işletme portföyünü 1.100 MW’a çıkardı

Terra-Gen, Nevada'daki Beowave jeotermal santrali (kaynak: Great Basin Center for Jeotermal Enerji)
Merve Uytun 28 Tem 2021

Nevada'daki Dixie Valley ve Beowave tesislerinin satın alınmasıyla birlikte Ormat Technologies, şu anda toplam 1.100 MW işletme jeotermal kapasitesine sahip.

Bu ayın başlarında Ormat Technologies, TG Geothermal Portfolio, LLC’nin satın alımını kapattığını bildirdi – bunu rapor etmiştik – özsermaye paylarının %100’ü için 171 milyon dolar ödedi ve yaklaşık 206 milyon dolarlık defter değeri olan borç ve ilgili kira yükümlülüklerini üstlendi, 30 Haziran 2021.

Satın almanın ardından Ormat, Nevada’da Dixie Valley ve Beowawe’de toplam net üretim kapasitesi yaklaşık 67,5 MW olan iki jeotermal enerji santralinin sahibi ve işletmecisidir. Ek olarak Ormat, şimdi Dixie Valley’e bitişik, yüksek kaynak potansiyeline ve yeterince kullanılmayan bir iletim hattına sahip, 300MW ile 400MW arasında 230KV elektriği işleyebilen ve Dixie Valley’i California’ya bağlayan sıfırdan bir geliştirme varlığı olan Coyote Canyon’un haklarına sahiptir.

İşletme varlıkları, mevcut enerji satın alma anlaşmaları kapsamında elektrik satmaktadır. Dixie Valley, elektrik üretimini 2038’de sona erecek uzun vadeli bir PPA kapsamında Güney Kaliforniya Edison’a satıyor ve Beowawe, elektrik üretimini Aralık 2025’te sona erecek bir PPA kapsamında NV Power, Inc.’e satıyor. Ormat, satın alınan işletme varlıklarını iyileştirmeyi ve sinerjiler uygulamayı planlıyor. maliyet düşüşleri ve bu varlıkların 2022’de 55 milyon dolar gelir ve yaklaşık 37 milyon dolar FAVÖK yaratmasını bekliyor.

Ormat’ın CEO’su Doron Blachar, “Bu satın alma, Nevada’daki üretim kapasitemizi artırarak ve yeni satın alınan iletim hattımız aracılığıyla Kaliforniya’ya temiz, yenilenebilir enerji getirmemizi sağlayarak Batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki liderliğimizi daha da genişletiyor” dedi. Portföyümüze bu çekici varlıkları eklemek için güçlü bilançomuz ve yerleşik varlığımızdan yararlandık ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu fabrikaların FAVÖK’ünü %20 artırmak için ürün segmenti yeteneklerimizi ve teknolojimizi geliştirmeyi umuyoruz. ”

4 Ağustos 2021’de Şirket, 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçları yayınlayacak ve bu sırada bu satın alma dahil olmak üzere 2021 yılının tamamına ilişkin daha kapsamlı bir güncelleme sağlayacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy