Haberler

PetroChina, geniş ölçekli jeotermal projeler için izin aldı

PetroChina website banner (source: PetroChina website)
Merve Uytun 29 Ağu 2022

11 milyon metrekareden fazla jeotermal proje için izinler alan PetroChina, 20 milyon metrekarelik jeotermal geliştirme için yeni bir hedef belirledi.

Geçen yıl, Çin devlet petrol şirketi PetroChina’nın 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefiyle, başta jeotermal ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji planlarını bildirdik ve şimdi, finansal sonuçların raporlanmasının bir parçası olarak şirket bu alandaki gelişmeleri duyurdu.

PetroChina’nın başkanı Dai Houliang, 2022’nin ilk yarı yılı için mali sonuçlar hakkında rapor verirken, şirketin bugün ara kârda yıllık yüzde 55,3 artış kaydetmesinin ardından “yılın ilk altı ayında 5,36 GW rüzgar ve güneş enerjisi santrali ve 11,2 milyon metrekare jeotermal proje kurmak için izin aldığını” açıkladı.

Dai Houliang  uygulama için bir takvim belirtmeden “Geliştirme hızı beklenenden daha hızlı olduğu için, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri onay hedefimizi 20.000 MW’a ve jeotermal dönümü 20 milyon metrekareye ayarladık” dedi.

Şirket bu yıl yenilenebilir projelerin yürütülmesi için tahsis edilen miktarı sağlamazken, başkan yardımcısı Wan Jun, 175 milyar yuan (25.5 milyar ABD Doları) petrol ve gaz arama ve geliştirme bütçesine dahil edildiğini söyledi.

PetroChina, karbon emisyonlarının yaklaşık 2025 yılına kadar zirveye çıkması ve 2050 yılına kadar “sıfıra yakın” bir seviyeye ulaşması için bir hedef belirledi. Ancak, ürünlerinin kullanımından kaynaklanan emisyonlar konusunda henüz net bir sıfır hedef taahhüt etmedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy