Haberler

Sondaj şirketi Archer, İzlanda Drilling’in %50 hissesini satın aldı

Sondaj Rig Odinn İzlanda, İzlanda'da bir yerde Sondaj (kaynak: İzlanda Sondajı)
Merve Uytun 11 Ağu 2022

Uluslararası sondaj ve hizmet şirketi Archer Ltd., jeotermal sondaj şirketi Iceland Drilling'in %50 hissesini yaklaşık 8,25 milyon ABD doları karşılığında satın aldı.

Uluslararası sondaj ve hizmet şirketi Archer Ltd., jeotermal sondaj şirketi Iceland Drilling‘in (Jardboranir hf.) %50 hissesini yaklaşık 1,13 milyar ISK’ya eşdeğer 8,25 milyon ABD doları karşılığında satın aldı.

Tahvillerin satıcısı, Stefnis hf’nin işletmesindeki bir şirket olan SF III ve diğer yerli hissedarlardır. İşlemden sonra Jardboranir hf. Archer ve İzlandalı balıkçılık grubu Samherja hf’nin bir yan kuruluşu olan Kaldbaks EHF. Jardboranir hf. jeotermal sondaj alanında yetmiş yıldan fazla deneyime sahiptir. Satış, İzlanda Rekabet Kurumu’nun onayına tabidir.

Archer, sondaj, petrol arama şirketlerine hizmet ve kuyu araştırmaları alanında kırk yılı aşkın deneyime sahiptir. Şirket, dört kıtada 45 petrol kulesinde faaliyet gösteriyor ve Güney Amerika’da 81 mobil kara platformu işletiyor.

Archer’ın Jardboranir hf’ye yaptığı yatırım. şirketin daha da büyümesini desteklemeyi amaçlamaktadır. Jardboranir hf’de doksan kişi çalışıyor. Ancak yapılan açıklamada, şirketin son yirmi yılda 300’den fazla jeotermal kuyusu açtığı ve 1970’den bu yana 500’den fazla kuyu açtığı belirtiliyor.

Şirket, izole alanlarda zorlu koşullarda sondaj konusunda geniş deneyime sahiptir ve şu anda İzlanda, Azor Adaları ve Yeni Zelanda’da faaliyet göstermektedir. İzlanda’daki jeotermal endüstrisi ve tesisleri için hemen hemen tüm kuyuları açtı. İzlanda Sondajı hakkında yıllar boyunca burada daha fazla haber bulabilirsiniz. Aralık 2021’de, Yeni Zelanda’daki jeotermal projeler için İzlanda Sondajı için 5 yıllık bir sözleşme bildirmiştik.

Cibuti, Fiale’deki sondaj kulesi (kaynak: Helga Vala Jonsdottir, İzlanda Sondajı)

Taşınabilir matkaplarını jeotermal projelerde kullanmayı planlıyorlar

Archer CEO’su Dag Skindlo, jeotermalin Archer’ın temel hizmetleriyle doğrudan bir örtüşme ve sinerjiye sahip olduğunu söylüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve sektördeki diğer uzmanlara göre jeotermal piyasası geleceğin en önemli enerji kaynaklarının bir parçası ve önümüzdeki on yıllarda önemli ölçüde büyüyecek. Skindlo bir duyuruda, “Delinen yıllık jeotermal kuyu sayısının 2030 yılına kadar 200’den 700’e çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Avrupa’da jeotermal enerjiye artan odaklanma, büyümeyi ve teknolojik ilerlemeyi hızlandıracak” dedi.

Archer’ın uzmanlığı sondaj ve sondaj hizmetleri alanındadır ve şirketin mobil sondajlarını geleceğin jeotermal projelerinde kullanabileceğine ve Archer’ın uluslararası bağlantılarını jeotermal sondaj alanındaki faaliyetlerini büyütmek için kullanabileceğine inanmaktadır.

Jardboranir hf’yi geliştirmeye ve genişletmeye devam etmeyi şirket yönetimi ve ortak hissedarımız Kaldbaki ile birlikte dört gözle bekliyoruz.

Karbon emisyonlarını azaltmak için ağırlıklarını tartmaya istekli

Jardboranir hf.’nin CEO’su Sigurdur Sigurdsson, Archer’ın hissedarlar grubuna katılmasının şirket için büyük bir güven oyu olduğunu söylüyor.

Sigurdur Sigurdsson  “Uluslararası düzeydeki kapsamlı deneyimi ve başarısıyla Archer’ın, Jarðboran hf’nin sürekli gelişimi ve geliştirilmesinde bizi destekleme niyetinde olmasından memnuniyet duyuyoruz. Sektördeki teknolojik ilerlemenin yanı sıra, karbon emisyonlarının azaltılmasına birlikte katkıda bulunabiliriz. Archer’ın deneyimi ve uzmanlığı, şüphesiz Jardboranir hf.’yi güçlendirecek.”diyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy