Haberler

Fervo, jeotermal santral projeleri için 138 milyon dolarlık fon topladı

Fervo Energy logosu (kaynak: Fervo Energy)
Merve Uytun 26 Ağu 2022

Fervo Energy, ABD'nin her yerindeki jeotermal santral projelerini tamamlamak için çeşitli yatırımcılardan 138 milyon ABD doları tutarında yeni finansman sağladı.

Fervo Energy (Fervo), DCVC liderliğinde 7/24 karbon içermeyen enerji santralleri inşa etmek, sahip olmak ve işletmek için 138 milyon dolarlık yeni fon sağladığını açıkladı.

Fervo, dünya yüzeyinin altında bulunan sıcak kaya rezervlerini pratik, ekonomik olarak uygulanabilir, temiz enerji kaynaklarına dönüştürmek için yatay sondaj ve dağıtılmış fiber optik algılama gibi petrol ve gaz endüstrisinin öncülük ettiği yenilikleri uyarladı. Yeni fon, Fervo’nun hem Nevada hem de Utah’daki enerji santrallerini tamamlamasına ve Kaliforniya, Idaho, Oregon, Colorado, New Mexico ve uluslararası alanda yeni projeleri değerlendirmesine yardımcı oluyor.

Fervo CEO’su Tim Latimer, “Güç alıcıları jeotermal enerjiyle ilgileniyor çünkü aktif olarak iklim değişikliğine ve artan enerji fiyatlarına hitap edebilecek güvenilir enerji kaynakları arıyorlar” dedi. “Misyonumuz, şebekeye 7/24 gigawatt karbonsuz enerji koyarak bu artan talebi karşılamak. Bu son yatırım, bu iddialı planları hayata geçirmemizi sağlıyor.”

Geçen yıl Fervo, Google’ın Nevada’daki veri merkezlerini güçlendirecek bir proje olan jeotermal geliştirmeye yönelik dünyanın ilk kurumsal anlaşmasını duyurdu. Yakın zamanda Fervo, California’nın önde gelen temiz enerji sağlayıcılarından East Bay Community Energy ile 40 MW’lık bir enerji satın alma anlaşması da imzaladı.

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, jeotermal on milyonlarca Amerikan evine ve işletmesine güç sağlama potansiyeline sahip. DCVC Ortağı Matt Trevithick, “Fervo, doğru zamanda doğru şirkettir,” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nin sıfır karbonlu bir elektrik şebekesine ulaşmak için 200 GW güvenilir temiz güce ihtiyacı var. Fervo, jeotermali enerji geleceğimiz için güneş ve rüzgar kadar önemli hale getirmeye hazır.”

Diğer yeni yatırımcılar arasında Kanada Emeklilik Planı Yatırım Kurulu (CPP Investments), Liberty Energy, Macquarie, Grantham Foundation for the Protection of the Environment, Impact Science Ventures ve Prelude Ventures yer aldı. Tura ayrıca Capricorn’s Technology Impact Fund, Breakthrough Energy Ventures, Congruent Ventures, 3X5 Partners, Helmerich & Payne ve Elemental Excelerator gibi mevcut yatırımcılardan da güçlü katılım görüldü.

CPP Investments Genel Müdürü ve Sürdürülebilir Enerjiler Başkanı Bruce Hogg, “Fervo, sürdürülebilir bir fiyat noktasında temiz, güvenilir enerji sağlamak için jeotermal enerjinin potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışan bir şirkete yatırım yapmak için cazip bir fırsat sunuyor” dedi. finansman turuna 20 milyon dolar taahhüt etti. “Küresel enerji geçişini desteklemek için yenilenebilir varlıklar portföyümüzü genişletirken, Fervo stratejimize iyi uyuyor.”

Jeotermal enerjiyi ilerletirken, hidrokarbon arama ve çıkarma teknolojilerini kullanarak Fervo, petrol ve gaz endüstrisinin işgücünü temiz enerji projelerine yerleştiren bir enerji geçiş modelidir. Liberty Energy CEO’su Chris Wright, “Fervo, petrol ve gaz endüstrisinden jeotermal için riskten arındırılmış teknolojinin nasıl uyarlanacağını anladı” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy